Homestay – daj się udomowić

Otwórz się na nowe


Wyobraź sobie, że siedzisz w samolocie i za chwilę lądujesz w Bangkoku. Motyle tańczą walca w Twoim brzuchu, a Ty wiercisz się z ekscytacji i niepokoju. Wychodzisz z samolotu, a Twoją twarz oblepia wilgotne powietrze. Jesteś w Tajlandii. Odbierasz bagaż, dostajesz pieczątkę w paszporcie i co dalej?

IMG_0677

Podróż w bańce mydlanej to hotel, kawa mrożona w kafejce i klimatyzacja. Piwo na plaży, a potem wycieczka po slumsach. Wciąż zawinięty szczelnie w to, co znasz, chcesz jednak doświadczyć nowego. Obserwujesz ten świat z boku i zaczynasz się zastanawiać. Wpada Ci do głowy myśl; co mogła zjeść na śniadanie ta kobieta, która właśnie sprzedała Ci ręcznie utkaną torebkę? Czy starczy Ci odwagi, żeby ściągnąć buty i wejść do jej domu? Zamienić morską bryzę na dym porannego ogniska, chłonąć ten nowy świat i nie oceniać go?

IMG_0559

IMG_0580

 

IMG_0709

Co to homestay i dlaczego jest to takie fajne?

 
Homestay to turystyka po domowemu. Lekcja otwartości, szansa na przyjaźń i poznanie lokalnej kultury. To bezpośrednie wsparcie finansowe dla określonej grupy ludzi. Kiedy wybierasz homestay, wprowadzasz się do czyjegoś domu, poznajesz życie lokalnych ludzi „od podszewki”. Uczysz się jak tradycyjnie tkać materiał, idziesz do dżungli na nocne polowanie albo całodzienny trekking po górach. Na obiad dostajesz zupę ugotowaną w bambusie i ryż. Poznajesz przyjaciół rodziny, zwyczaje, historie i troski. Staniesz się kimś więcej niż turystą.

IMG_0723

 

Brzmi ciekawie?

Mój sposób na ucieczkę z bańki mydlanej.

One thought on “Homestay – daj się udomowić

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s