Blog

Od bagietek w Laosie do szpitala w Tajlandii, czyli Vipassana w Kambodży.

  Z ciszy rodzi się to, co nie może powstać w zgiełku. Cisza to dobra przyjaciółka zmiany, mojej dobrej znajomej.    Opowiem Wam pewną historię, która wydarzyła się naprawdę.   Z Laosu do Kambodży   Plątałam się po Vientien. Słońce prażyło bez cienia miłosierdzia w stolicy Laosu, a ja z barcelońską dziewczyną u boku, którą poznałam … Continue reading Od bagietek w Laosie do szpitala w Tajlandii, czyli Vipassana w Kambodży.

#2Plemię_Karen – Śniadanie i inne specjały

Jadłospis Karen dyktuje dżungla i przydomowy ogródek; warzywa, ryby i mięso i oczywiście garść papryczki chilli do każdej potrawy. Ja nie jem mięsa, więc nie zasmakowałam mięsnych specjałów, ale jestem w stanie sobie te mięsne wariacje wyobrazić. Ptaki, leśne małe zwierzęta, węże, prosiaki i bydło. Larwy wydłubane z bambusa też – ale to już przysmak … Continue reading #2Plemię_Karen – Śniadanie i inne specjały

#1Plemię_Karen — Cholerne Kukuryku!

  Zaczęło się banalnie, od chęci przeżycia czegoś bardziej autentycznego. Żeby powąchać tutejsze życie i zakopać się w nie jak w jesienne suche liście — dać małego susa w azjatycką codzienność. Karen homestay Karen to największa grupa etniczna zamieszkująca północną Tajlandię i południową Birmę, oznacza niemal to samo co „lud tkaczy”. Kobiety od zawsze farbują bawełnę … Continue reading #1Plemię_Karen — Cholerne Kukuryku!

Homestay – daj się udomowić

Otwórz się na nowe Wyobraź sobie, że siedzisz w samolocie i za chwilę lądujesz w Bangkoku. Motyle tańczą walca w Twoim brzuchu, a Ty wiercisz się z ekscytacji i niepokoju. Wychodzisz z samolotu, a Twoją twarz oblepia wilgotne powietrze. Jesteś w Tajlandii. Odbierasz bagaż, dostajesz pieczątkę w paszporcie i co dalej? Podróż w bańce mydlanej … Continue reading Homestay – daj się udomowić

Tajski raj na Koh Wai. Wyspa bez internetu.

Czy tak wygląda poranek w raju? Obudziłam się w drewnianej chatce na plaży i poptrzyłam przez otwarte na oścież drzwi. Palmy częściowo przesłaniały pomarańczowo – bladoniebieskie niebo. Panował półmrok, tropikalne słońce nie wykaraskało się jeszcze ze wschodu, a silna bryza przynosiła ze sobą świeży zapach morza, tak że przyjemny chłód otulał moje ciało. Nad tarasem … Continue reading Tajski raj na Koh Wai. Wyspa bez internetu.

Monsanto – portugalska wioska zapomniana przez czas.

W Monasanto czas się zatrzymał. Niedaleko Hiszpanii, na wzniesieniu (758 m.n.p.m.), jest wioska gdzie słońce zachodzi w kolorze krwisto czerwonym, a pulsującą ciszę poranka rozrywa tylko odgłos miotły tańczącej po kamiennym podwórku i szczekanie psa. Przy zboczu stoi wieża - Torre de Lucano — z zegarem i dzwonem zawieszonym u szczytu, który leniwie przypomina mieszkańcom o … Continue reading Monsanto – portugalska wioska zapomniana przez czas.

#5Pamiętniki Podpokładowe. Kawusia.

Majowe pijańśtwo Piję kawę bez cukru, z mlekiem, siedząc na niebieskim leżaczku na piątym deku. Jest piękny słoneczny majowy poranek, całe moje ciało zgłodniałe promieni słonecznych wchłania je bezgłośnie. Dobiega do mnie delikatny świergot ptaków, to chyba wróble, i to na pewno te same, które zwykły wydziobywać okruchy spod zielonej, grubej, dziurkowanej maty na siódmym … Continue reading #5Pamiętniki Podpokładowe. Kawusia.

#3Pamietniki Podpokładowe. Messa.

Ogórki i ludzie I tak kroje sobie te ogórki, pomidorki, wkładam, wykładam, przekładam i nakładam aby wszystko było ładne, apetycznie wyglądające a przede wszystkim świeże.  Ludzie wchodzą, przechodzą, po coś lub po nic i wychodzą. O tej samej porze, te same osoby, na papierosa, po kawe, wodę, słodkie ciastko, na obiad, lunch, TV lub po … Continue reading #3Pamietniki Podpokładowe. Messa.

#4Pamiętniki Podpokłdowe. Siłownia.

  Siłownia niewielka, a zapotrzebowanie ogromne. Na podstawie tej informacji można łatwo nakreślić sobie w głowie, jak wygląda trening na pokładowej siłowni. Nie dość, że trzeba się siłować z ciężarkami to jeszcze o te ciężarki. Definicją tłumu stają się cztery osoby. Nie wprowadzam w błąd, twierdząc, że to miejsce jest wiecznie okupowane, otóż zazwyczaj stoi … Continue reading #4Pamiętniki Podpokłdowe. Siłownia.